Aftovac-Oil
Aftovac-Oil

Aftovac-Oil

Şap hastalığının etkeni olan şap virüsünün (aphthovirus) neden olduğu şap hastalığına karşı koruyucu etkiye sahiptir.

Kompozisyonu:

Doku kültüründe üretilen, inaktif şap virüsü içerir. Bir sığır dozundaki immunojen virüs miktarı O tipi için en az 5 µg diğer serotipler için en az 2.2 µg dır. Purifiye inaktif şap virusuna yağ emisyonu ilave edilerek hazırlanır. Aşının içerdiği şap virüsü serotipi (tipleri) şişelerin üzerindeki etikette belirtilmiştir.

Endikasyonları :

Şap hastalığının etkeni olan şap virüsünün (aphthovirus) neden olduğu şap hastalığına karşı koruyucu etkiye sahiptir.

Kontraendikasyonları :

AFTOVAC-OIL ile bu yönde henüz bir çalışma yapılmamıştır; ancak yakın gelecekte bu kapsamda araştırma yapılması planlanmaktadır.

Uygulama şekli ve dozu : 

Koyun ve keçilerde göğüs kemiğinden 5 cm ileride boyuna yakın orta bölgeye, deri altı (subcutan) veya kas içi (intramusculer) yolla uygulanır. Sığırlarda, göğüs kemiğinden 15 cm ilerisine gerdana, boynun yan tarafından deri altı (subcutan) veya kas içi (intramusculer) yolla uygulanır.

Doz: Sığır-Manda    3 ml (im veya sc)

       Koyun-Keçi        1 ml (im veya sc)

Uyarılar :

Ürün yasal yetkililerce uygulanmalı ve takip edilmelidir Yetkililerden başka kişiler tarafından yapılan uygulamalardan doğacak sonuçlardan üretici firma kesinlikle sorumlu değildir. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde en yakın Veteriner Hekime başvurulmalıdır.

Yan Etkiler :

Inokulasyon bölgesinde ağrısız bir şişlik meydana gelmesi ve hafif kısa süreli ateş yükselmesi normaldir. Lokal şişlik 4-5 hafta sonra kaybolur. Sağmal hayvanlarda süt veriminde geçici azalma görülebilir. Aşılama yerinde allerjik reaksiyon oluşumu çok enderdir. Yasal arınma süresi:

AFTOVAC-OIL ile bu yönde bir çalışma henüz yapılmamıştır; ancak yakın gelecekte bu kapsamda araştırma yapılması planlanmaktadır.

Saklama Koşulları :

+2°C/+8°C'de (buzdolabı şartlarında) saklanmalıdır. Kesinlikle dondurulmamalı, ışıktan ve ısıdan uzak tutulmalıdır.

Stabilite ve Raf Ömrü:

AFTOVAC-OIL, +2°C/+8°C'de birkaç hafta bekletildiğinde primer yağ emülsiyonu ile dıştaki su kısmının birbirinden hafifçe ayrıldığı görülebilir ise de bu, emülsiyonun kırıldığını göstermez. Şişe iyice çalkalandığında tekrar çift emülsiyon oluşur. Aşının raf ömrü +2°C/+8°C'de 18 aydır.

Ambalaj Şekli:

45 ve 100 mİ hacimli kahverengi cam şişelerde ambalajlanmıştır.

İmha Şartları:

AFTOVAC-OIL'ın, imha işleminde şişe, içeriği ile beraber, açılmaksızın otoklav edilmeli (121 °C,60 dakika) ve fosseptik çukuruna atılmalıdır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.