Otovaksinler

OTOVAKSİN NEDİR?

Otojen aşı veya “otovaksin”, sipariş üzerine üretilen aşıdır. Bildirimi zorunlu hastalıklar için hazırlanmaz. Ruhsatlı aşısı olmakla birlikte hastalık etkenlerindeki; serotip, biyotip veya genotip düzeyindeki antijenik farklılıklar nedenleri ile başarı alınamayan veya ruhsatlı aşısı bulunmayan hastalıklara ve özellikle de çoklu antibiyotik direnci olan enfeksiyöz etkenlere karşı sürüdeki mikroorganizmalardan ilgili sürü için hazırlanan aşılardır. Başka işletmelerde bulunamaz, kullanılamaz ve pazarlanamaz.

OTOVAKSİN HAZIRLANMASI İÇİN ÖNCELİKLE NE YAPILMALIDIR?

1-Sürüdeki hasta ve/veya ölmüş hayvanlardan, (Tarım ve Orman Bakanlığı GKGM tarafından ruhsatlı bir laboratuvarda) hastalık etkeni/etkenlerinin üretilmesi ve tanımlanması gerekir.

2- Üretilmiş mikroorganizmalarla (bakteriler, viruslar, mantarlar vs) birlikte EK-1 formu doldurularak VETAL HAYVAN SAĞLIĞI ÜRÜNLERİ A.Ş. ye başvurulur.

OTOVAKSİN FORMULASYONU VE ÜRETİMİ

1-İşletmedeki enfeksiyona sebep mikroorganizmaların özelliklerine göre aşı suşları seçimi, üretimi ve formulasyonu yapılarak ilgili işletme için özel otovaksin üretilir. Üretim mikroorganizmaların çeşidine göre değişmekle birlikte genellikle 3-4 haftalık bir süreçtir (Paratüberküloz otovaksinin hazırlanması yaklaşık 1 yıldır).

2- Hazırlanan otovaksinler, kontrol testlerine (EK-2 formu) tabii tutulduktan sonra işletmeye teslim edilir. Kontrol süreci 1-2 haftadır.

Not: Otovaksinlerin talebi, hazırlanması ve kullanımı; Veteriner Tıbbi Ürünler Hakkında Yönetmeliğin 76. maddesine göre gerçekleştirilir.

 

OTOVAKSİN ÜRETİMİ VE KULLANIMINA İLİŞKİN VETERİNER HEKİM RAPORU (EK-1)


ÜRÜNLER


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.