Teylovac
BENZER ÜRÜNLER
Teylovac

Teylovac

Teylovac, attenue ve dondurulmuş bir hücre kültürü aşısıdır.

Tanımı:

Teylovac, attenue ve dondurulmuş bir hücre kültürü aşısıdır.

Aşı Suşu:

Uzun süre statik monolayer doku kültüründe üretilmek suretiyle tam olarak attenue edilmiş "Theileria annulata (Ankara)" suşudur.

Kombinasyonu ve Üretimi:

Teylovac tam attenue Theileria annulata şizontlarını taşıyan lenfoid hücrelerin rolling monolayer doku kültürlerinde sürekli pasajları ile üretilir.

Suşun Karakteri:

Teylovac suşu tüm iklim bölgelerinde görülen Th. annulata' saha suşlarına karşı kesin koruma sağlayabilecek çok geniş immunojenik spektruma sahiptir.

Endikasyonu:

Sığır, dana ve buzağılarda tropikal theileriosise karşı aktif koruma sağlamak için uygulanır.

Ambalaj:

Teylovac Hücre kültür aşısı:

  • 5 ml'lik cam şişelerde (flakon) 4 -10 ve 15 doza eşdeğer lenfoid hücre içeren ve sıvı azot içinde dondurulmuş aşı.
  • 15-50 ml'lik cam şişelerde 6.5 - 22.5 ve 35 ml sulandırma sıvısı (PBS) olarak uygulanmaya hazırlanır.

Uygulama ve Doz:

Teylovac, sahaya sıvı azot termosları içinde dondurulmuş olarak taşınır. Uygulama için sıvı azot içinden çıkarılan 4 -10 ve 15 dozluk aşı flakonu, önceden ıslatılmış pamuk kütlesi içerisinde veya kapalı bir kutuda 15-20 saniye bekletilerek, flakonu sızmalara bağlı olarak girebilecek, sıvı azotun neden olabileceği muhtemel patlamalardan korunulur. Akabinde 37 'C'daki su içinde çözdürülür. Çözdürülen aşı steril bir enjektörle kalın bir steril edinme iğnesi kullanılarak enjektöre iyice çekilip 6.5 - 22.5 ve 35 mİ sulandırma sıvısı içeren şişeye boşaltılır. Yavaş şekilde enjektörle pompalanarak homojen bir dağılım sağlanır. Bu şekilde sulandırılmış aşı kullanıma hazır durumda 4 -10 ve 15 doz aşı içerir.

Uyarı:

Tatbikata hazır sulandırılmış aşı en geç yarım saat içinde kullanılmalıdır.

Doz:

Sulandırılmış aşının her bir 2.5 ml hacim miktarı bir doz aşıya eşdeğerdir. Yaşlı hayvan, dana ve buzağılar için 2.5 ml'dir.

Aşı Tatbik Yeri:

Asepsi ve antisepsiye uyulmak koşulu ile boyunda sağ ve sol preskapular deri altına kalın edinme iğnesi kullanılarak tatbik edilir. Her hayvana tatbikattan önce şişede kalan sulandırılmış aşının enjektörle birkaç kez pompalanmak suretiyle homojen dağılımı sürdürülmelidir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.