Aborvac-R CS
Aborvac-R CS

Aborvac-R CS

3-6 aylık dişi - erkek kuzu ve oğlaklar ile gebe olmayan ergin koyun ve keçileri brusellozise karşı bağışıklamak için kullanılır.

Kompozisyonu:

ABORVAC-R CS, B. melitensis Rev.1 Aşı suşundan hazırlanmış attenüe canlı liyofilize bir aşıdır. Bir doz aşı 0.5 - 2x109 (CFU) canlı bakteri ihtiva eder. 100 dozluk bir liyofilize aşıda stabilizer olarak: Enzymatic digest of Casein (Casiton) 6.25 mg, Sucrose 12.5 mg ve sodium glutamate 2.5 mg bulunur.

Endikasyonları ve Kontraendikasyonları:

3-6 aylık dişi - erkek kuzu ve oğlaklar ile gebe olmayan ergin koyun ve keçileri brusellozise karşı bağışıklamak için kullanılır.

Özellikle B. melitensis'in yaygın olduğu çiftliklerde ve yörelerde yaygın (mass vaccination) sürü aşılaması için önerilir. Koç katımından 30 gün öncesinden başlayarak gebeliğin 5 ayına kadar kullanılmamalıdır.

Uygulama Şekli ve Dozu:

  • Özel boyalı sulandırma sıvısı (1-2-4 ve 8 ml) ile karıştırılan liyofilize aşı homojen hale getirilir.

  • Hazırlanan aşı, hayvanın gözüne 1 damla (40 ±2 µl) damlatılarak uygulanır.

  • ABORVAC-R CS Aşısı, sağlıklı dişi - erkek kuzu ve oğlaklar ile gebe olmayan koyun ve keçilere yapılır.

  • Aşılanan hayvanlar kalıcı işaretlerle işaretlenir.

  • Aşılama sonrası 2 gün hayvanların serin bir ortamda tutulması tavsiye edilir.

  • Uygulayıcı asepsi ve antisepsi kurallarına uymalı ve aşılama sırasında eldiven ve maske kullanmalıdır.

  • Aşı ile temas eden kısımlar antiseptiklerle yıkanmalıdır.

Uyarı:

Sulandırılan aşı 2 saat içerisinde kullanılmalıdır. Yarım veya boş aşı şişeleri ile kullanılmayan sulandırılmış aşılar, bulaşmaları önlemek için su içerisinde en az 5 dakika kaynatıldıktan sonra toprağa derin olarak gömülmelidir.

Yan Etkiler:

Nadiren olmakla birlikte aşılamayı takip eden 2 saat içerisinde gelişebilecek anafilaktik şok halinde 1/5000'lik Atropin Sülfat eriyiğinden 12 saat ara ile 2 kere 10 mİ deri altı yolla verilmelidir.

İmhası Gereken Aşılar İçin İmha Koşulları:

İmha edilecek aşılar otoklavda (121 °C'de 30 dakika) inaktive edildikten sonra foseptik çukuruna atılır. Saha şartlarında ise aşı, içerisinde yeterince su olan bir kap içerisinde 5 dakika kaynatıldıktan sonra derin olarak toprağa gömülür.

Yasal Arınma Süresi:

Aşılanan hayvanlar 3 ay geçmeden kesilmemelidir.

Saklama Koşulları:

Aşı, karanlık ortamda ve +2 °C /+8 °C'de saklanır.

Ambalaj Şekli:

25 dozluk liyofilize aşılar 1 ml 50 dozluk liyofilize aşılar 2 ml, 100 dozluk liyofilize aşılar 4 ml ve 200 dozluk liyofileze aşılar 8 ml özel boyalı sulandırma sıvısı ile birlikte ambalajlanmıştır. Ayrıca her ambalaj içerisinde 1 adet steril damlalık bulunur. 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.