Aborvac R Lamb
Aborvac R Lamb

Aborvac R Lamb

3-6 aylık yaştaki dişi erkek kuzu ve oğlakları brusellozise karşı bağışıklamak için kullanılır. 6 aylıktan büyük ergin hayvanlarda kullanılmaz.

Kompozisyon:

ABORVAC-R Lamb, B. Melilensis Rev.1 aşı suşundan hazırlanmış attenüe, canlı, liyofilize bir aşıdır. Bir doz aşı 1- 3 x 109 canlı bakteri ihtiva eder. Bir liyofilize aşıda stabilizer olarak; Enzymatic digest of Casein (Casiton) 6.25 mg, Sukroz 12.5 mg sodyum glutamate 2.5 mg bulunur.

Endikasyonları ve Kontraendikasyonları:

3-6 aylık yaştaki dişi erkek kuzu ve oğlakları brusellozise karşı bağışıklamak için kullanılır. 6 aylıktan büyük ergin hayvanlarda kullanılmaz.

Uygulama Şekli ve Dozu:

•   Özel sulandırma sıvısı ile sulandırılan aşı, skapula gerisine deri altı yolla 1 mİ enjekte edilerek uygulanır.

  • ABORVAC-R Lamb aşısı sağlıklı dişi-erkek, kuzu ve oğlaklara yapılır.
  • Aşılanan hayvanlar kalıcı işaretlerle işaretlenir
  • Aşılamada her hayvan için ayrı iğne kullanılmalıdır.
  • Aşılama sonrası hayvanların, 2 gün boyunca serin bir ortamda tutulması tavsiye edilir.
  • Enjeksiyon bölgesinde bazen görülebilecek küçük sert şişlikler ve hafif vücut ısısı artışı normal aşı reaksiyonu olarak değerlendirilir.
  • Uygulayıcı asepsi ve antisepsi kurallarına uymalı ve aşılama sırasında eldiven ve maske kullanmalıdır.
  • Gerektiğinde aşı ile temas eden kısımları antiseptiklerle yıkamalıdır.

Uyarı:

Sulandırılan aşı 2 saat içerisinde kullanılmalıdır.

Yan Etkiler:

Nadiren olmakla birlikte aşılamayı takip eden 2 saat içerisinde gelişebilecek anafilaktik şok halinde 1/5000'lik Atropin Sülfat eriyiğinden 12 saat ara ile 2 kere 10 mİ deri altı yolla verilmelidir.

Yasal Arınma Süresi:

Aşılanan hayvanlar 3 ay süre ile kesime sevk edilmemelidir.

Saklama Koşulları:

Aşı, karanlık ortamda ve +2 °C/ +8 °C'de saklanır.

Ambalaj Şekli:

20 - 50-100 ve 200 dozluk şişelerde özel sulandırma sıvısı (20 dozluk aşı için 20 ml, 50 dozluk aşı için 50 ml, 100 dozluk aşı için 100 ml, 200 dozluk aşılarda 200 ml'lik) ile ambalajlanmıştır.

İmha Şartları:

ABORVAC-R Lamb Aşısı'nın imha işleminde şişe, içeriği ile beraber, açılmaksızın otoklav edilmeli (121 C'de 30 dakika) ve foseptik çukuruna atılmalıdır. Eğer imha işlemi saha şartlarında yapılcak ise; yarım ve boş aşı şişeleri su içerisinde en az 5 dakika kaynatıldıktan sonra toprağa gömülmelidir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.