RBPT Antigen
RBPT Antigen

RBPT Antigen

RBPT Antigen; B. abortus S99 suşundan hazırlanmış, roz bengal boyası ile boyanmış ölü bakteri içeren bir antijendir.

Kompozisyonu:

Vetal RBPT Antigen; B. abortus S99 suşundan hazırlanmış, roz bengal boyası ile boyanmış ölü bakteri içeren bir antijendir.

Kullanım Alanı:

Vetal RBPT Antigen,S (smooth) brusellalara (B. abortus, B. melitensis, B. suis ) spesifik antikorları saptamada ve brusellozis tanısında tarama testi olarak kullanılır. Asidik karakterde olduğundan IgMTeri inaktive ederek, IgGTerte reaksiyona girer. Serolojik olarak pozitif bulunan serum örneklerinin SAT ve/veya KFT veya ELISA testleri ile doğrulanması gerekir. Bazı bakterilere (Y. enterocolitica 09, bazı Salmonella spp.. E. coli spp. gibi) karşı gelişen antikorlarla çapraz / nonspesifik reaksiyonlar görülebilir.

Uygulama Şekli:

  • Serum ve Vetal RBPT Antigen oda ısısında 10-15 dakika bekletildikten sonra, lam, porselen fayans veya çukur pleyt üzerine 1 damla (30 µl ) Vetal RBPT Antigen damlatılır.
  • 100 damlası 3 µl'ye ayarlanmış pastör pipeti yardımıyla 1 damla (30 µl) test edilecek serum numunesi. antijenin uzağına olmak üzere aynı çukura ilave edilir.
  • Serum ve antijen bir kürdanla karıştırılır, ileri geri, aşağı yukarı rotasyonlarla antijen+antikor reaksiyonunun oluşmasına çalışılır.
  • Sonuç, en geç 4 dakika içerisinde değerlendirilir.

Değerlendirme:

İri taneli aglutinasyon                  ++   pozitif

Küçük tanecikli aglutinasyon      + pozitif

Homojen karışım                       (-)             negatif olarak değerlendirilir.

Uyarı:

Her kullanımdan önce Vetal RBPT Antigen çalkalanmalıdır.

İmha Koşulları:

Otoklavda 121 °C'de 30 dakika imha için tutulduktan sonra foseptik çukura atılır. Saha şartlarında derin olarak toprağa gömülür.

Saklama Koşulları:

Vetal RBPT Antigen, karanlık ortamda ve +2 °C / + 8 °C'de saklanır.

Ambalaj Şekli:

2.5 ml, 5 ml ve 10 ml şişelerde, her damlası 30 µl ‘ye ayarlanmış antijen damlalığı, kürdan ve plastik pleytle ambalajlanmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.