Sat Antigen
BENZER ÜRÜNLER
Sat Antigen

Sat Antigen

Vetal SAT Antigen; B. abortus S99 suşundan hazırlanmış, ölü bakteri içeren bir bakteri süspansiyonudur.

Kompozisyonu:

Vetal SAT Antigen; B. abortus S99 suşundan hazırlanmış, ölü bakteri içeren bir bakteri süspansiyonudur.

Kullanım alanı: Vetal SAT Antigen, S (smooth) brusellalara (B.abortus. B.melitensis. B.suis) spesifik antikorları saptamada ve brusellozisin serolojik tanısında, RBPT antijeni ile tarama testinde pozitif veya şüpheli bulunan kan serumlarının litrelerinin ölçülmesinde kullanılır.

Uygulama Şekli:

6 adet tüp (13x100 mm veya 10x75 mm'lik, "U" tabanlı) alınır. Tüp sporuna yerleştirilir. % 0.5 fenollü fizyolojik tuzlu su (FFTS) birinci tüpe 0.8 mİ, diğerlerine 0.5 olacak şekilde konur. Tüplerin üzerine sırasıyla; "1/10", "1/20", 1/40, "1/80", "1/160" ve "kontrol "yazılır. Birinci tüpe 0.2 mİ test edilecek kan serumun konur ve pipetle iyice karıştırılır. Temiz bir pipet ile 0.5 mİ alınır ve 2. tüpe aktarılır. İyice karıştırılır ve 0.5 mİ 3. tüpe aktarılır. Beşinci tüpe kadar sulandırılan kan serumu bu tüpten 0.5 mİ alınarak atılır. Sulandırılan kan serumlarının üzerine ve 6. tüpe 0.5'er mİ SAT antijeni konur, iyice karıştırılan tüpler, 37°C'de 16 - 24 saat tutulur. Tüplerin tabanında "aglutinasyon" oluşan son tüp, kan serumunun titresi olarak değerlendirilir.

MikroSAT testinde "U" tabanlı mikropleytler kullanılır. Testte, kullanılan serum (20 µI), % 0.5 FFTS (birici çukura 80 pl,diğerlerine 50 pl )ve antijen (50 pl) 10 ar kat azaltılarak gerçekleştirilir.

Değerlendirmede, pozitif ve negatif kontroller de kullanılır. Pozitif kontrol için titresi bilinen bîr serum alınır ve test serumu gibi sulandırılarak paralel çalışılır. Negatif kontrol olarak 6. tüp (0.5 ml % 0.5 FFTS ile 0.5 mİ VETALSAT Antigen) bırakılır. Negatif kontrolde aglutinasyon olmamalıdır. Tabanında "aglutinasyon" oluşan son tüp / mikropleyt çukuru, kan serumunun titresi olarak değerlendirilir.

Uyarı:

Her kullanımdan önce Vetal SAT Antigen çalkalanmalıdır.

İmha Koşulları:

inaktif ürün olduğundan imha için koşul gerektirmez.

Saklama Koşulları:

Vetal SAT Antigen, karanlık ortamda ve + 2 °C / +8 °C'de saklanır.

Ambalaj Şekli:

20,  50, 100, 200 ve 300 ml şişelerde ambalajlanır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.