Dermavac
BENZER ÜRÜNLER
Dermavac

Dermavac

Aşı, kuzu ve oğlakları ektima hastalığına karşı korumak amacı ile uygulanır. Aşılamadan 3-4 gün sonra aşı yerinde vezikül püstül ve daha sonra kabuklaşma meydana gelir.

Kompozisyonu:

DERMAVAC Aşısı; dana böbrek hücre kültürlerinde hazırlanan liyofilize,canlı attenüe bir aşıdır.

Endikasyonu ve Kontrendikasyonları:

Aşı, kuzu ve oğlakları ektima hastalığına karşı korumak amacı ile uygulanır. Aşılamadan 3-4 gün sonra aşı yerinde vezikül püstül ve daha sonra kabuklaşma meydana gelir. %1 oranında genel ferdi aşı reaksiyonları görülebilir.

Uygulama ve Dozaj :

  1. Aşı, hastalık çıkan yerlerde doğumdan hemen sonra, koruyucu amaçla ise doğumların tamamlanmasından sonra her yaştaki kuzu ve oğlaklara toplu alarak Regio inguinaleye (arka bacağın iç kısmı) 0.5-1 cm uzunluğunda 3-4 çizgi halinde çaprazlama olarak iğne ile derinin ilk tabakasını geçecek kadar derin, fakat kanama yapmayacak şekilde skarifikasyon yapılır. Aşı, buraya aşı damlalığından 2-3 damla damlatılıp bir kaç saniye bekletilerek uygulanır.
  2. Aşı, hastalık çıkan yerlerde ve daha önce hastalık görüldüğü bildirilen bölgelerde koruyucu olarak yapılır. Hastalık çıkmayan yerlerde aşı uygulanmaz.
  3. Aşı, kullanılacağı zaman steril bir enjektörle sulandırma sıvısından 3 ml alınıp kuru aşı şişesine aktarı lir,köpürtmeden çalkalanır ve tekrar enjektörle çekilerek sulandırma sıvısına ilave edilir. Bu işlem 2-3 kez tekrarlanmalıdır.
  4. Aşı, uygulamalarında asepsi ve antisepsi kurallarına kesinlikle uyulmalı, kullanılan iğne ve enjektörler kimyasal maddelerle temizlenmemelidir Bağışıklık 21 günde tam olarak oluşur, bağışıklık süresi 6 aydır.

Uyarılar:

Gerek liyofilize formdaki aşı gerekse özel sulandırıcısı ile sulandırılan aşı direkt güneş ışığından korunmalı ve 6 saat içerisinde kullanılmalıdır. Aşı uygulamalarında asepsi ye antisepsi kurallarına kesinlikle uyulmalı, kullanılan iğne ve enjektörler kimyasal maddelerle temizlenmemelidir.

Yan Etkiler:

3-4 gün sonra aşı yerinde vezikül püstul ve daha sonra kabuklaşma meydana gelir. %1 oranında genel ferdi aşı reaksiyonları görülebilir. Aşı yapılan hayvanlarda lokal ve genel aşı reaksiyonları görülmesi halinde hasta kuzu ve oğlaklar sürüden ayrılır ve kapalı bir barınakta Veteriner Hekiminin kontrolü altında tedavi edilir.

Saklama koşulları:

Aşı, + 2 °C / + 8 °C'da buzdolabında saklanmalıdır.

Yasal Arınma Süresi:

Yoktur.

Ambalaj Şekli:

10 ml özel sulandırma sıvısı ile birlikte 50 dozluk, 20 ml özel sulandırma sıvısı ile birlikte 100 dozluk ve 40 ml özel sulandırma sıvısı ile birlikte 200 dozluk şişelerde ambalajlanmıştır.

İmha şartları:

İmha edilecek aşılar içeriği ile beraber açılmaksızın otoklav (121 °C 'de 30 dakika) edilmeli ve foseptik çukuruna atılmalıdır. Saha şartlarında ise su içinde kaynatılarak toprağa derin gömülmelidir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.